Teszt: Faber-Castell hegyezőgép
Címkék: teszt faber castell faber-castell fabercastell hegyezőgép
2012.10.28. 09:59
Ismert az a nézetem, amely szerint a hegyezőgépek feleslegesek és idegenek a ceruza egyszerű és lényegretörő szellemiségétől, ilyen módon használatuk csak ritkán, sok ceruza gyors egymásutáni kihegyezésénél lehet indokolt. Ennek ellenére teszteltem egy Faber-Castell gépet, mert szerettem volna látni, hogy az elmúlt 15 év alatt hova fejlődtek ezek a készülékek.
A budapesti Mammut II-ben levő Pyrex külön kérésemre szerzett be egyet az állandóan raktáron levő ICO gépek mellé. Az ára 12.346.-HUF volt., és ezért az árért ezt rejti a csomag:
Amihez mindenkinek szoktatnia kell magát, hogy a forgácsgyűjtőn a jó hírek mellett (amelyek szerint ez egy Faber-Castell gép, kerek, nyolcszögletű és háromszögletű ceruzákat is tud hegyezni) ott van a "Made in China" felirat is, ami nem szükségszerűen jelent rosszat, bár tény, hogy bizonyos feszültségeket kezd felhalmozni a tesztelőben.
A készülék 21. századi, ami azt jeleni, hogy sok benne a műanyag és kevés a fém. Ez nem jelentene gondot, csak sajnos a low budget műanyag az, amit használtak. Az általános kidolgozás minősége alig valamivel jobb, mint a felébe, vagy kevesebb mint a felébe kerülő ICO gépeknél. A hegyezőgépek mechanikája nem ördögien bonyolult technika: a kurblihoz kötött, henger alakú körkés megfelelő szögben elforog a ceruza körül, így legyalulja a felesleget. A F-B gép kurbliján találunk egy piros csavart, amivel a hengerkés és a ceruza szögét állíthatjuk, így meghatározva a hegyezési szöget. A hegyező látszólag óriási előnye, hogy a megfelelő hegy elérése után a készülék mechanikusan leszabályoz, és nem engedi tovább gyalulni a ceruzát. Ezzel védik ki, hogy a hülye gyerek az egész ceruzáját lefarigcsálja. A géphez tartozik még a forgácsgyűjtő, az asztali rögzítő és a használati utasítás. Ez utóbbit nem sikerült szinkronba hozni a géppel, mert egy olyan belső szerkezetet ábrázol, amivel ez a gép egyszerűen nem rendelkezik. Kevésbé rutinos vásárlók ezért órákat tűnődhetnek a használati utasítással az egyik, a hegyezővel a másik kezükben, és nem fogják érteni, miért nem tudják a kettőt közös nevezőre hozni. A gondok a 6. pontnál fognak jelentkezni. Itt írják körül azt a folyamatot, amit a forgókés cseréjéről szól. Ennek első lépése, hogy a régi kést el kell távolítani, és ez az az momentum, ami a használati utasítás alapján nem fog menni, mert az ott bemutatott szerkezet egyszerűen nem egyezik a gép szerkezetével. Ennyi a probléma.
De jön még ennél nagyobb baj is. A hegyezőgép ugyanis nem hegyez, és azt hiszem, ez több mint baj. Ez hiba. A hegyezési szög állító csavarját a két végpont között végigállítgatva nem találtam olyan beállítást, hogy a hegyező a ceruzámnak normális hegyet adott volna. A mechanika előbb szabályzott le, mint hogy a hegy elkészült volna. Nem tudtam olyan hegyet elérni, mint amilyet bármelyik 200-300.-HUF összegbe kerülő kézi hegyezőmmel.
Lássuk a fotót:
Felülről lefele haladva:
- Egy átlagos kézi hegyezővel, különösebb odafigyelés nélkül kihegyezett ceruza, kb. 0.6mm-es heggyel, írásra készen.
- Az F-B géppel, zárt szögállással kihegyezett ceruza. Bár a képen nem látszik, de a hegy síkban végződik, ilyen módon az írásra alkalmatlan. A hegy végpontját egyszerűen nem dolgozta meg a gép.
- Az F-B géppel, nyitott szögállással hegyezett ceruza. Azt hiszem ehhez nem is kell semmit hozzáfűznöm.
Ismétlem: ezt a teljesítményt egy 12 ezer forint feletti áru gép hozta.
Vélemény
A 18 09 63 cikkszámú Faber-Castell hegyezőgép céljára funkcionálisan alkalmatlan, teljesen rosszul megtervezett, hasznavehetetlen gép. Ez a készülék egy kalap szar. Visszavittem a Pyrexnek a félresikerült ceruzákkal együtt, és azonnal visszakaptam a vételárat.
Aki ilyen géppel találkozik, kerülje el messzire.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
panerai 2013.09.27. 05:47:18
Üdv
Cerkás 2013.09.27. 05:51:59
Semmilyet.
A hegyezőgép két dologra jó: hogy elköltsd a pénzed egy felesleges dologra, és arra, hogy gyorsan "megegye" a ceruzát.
A ceruza hegyezése olyan folyamat, amit egyszerűen nem kell gépesíteni.
A gyerekek szeretik tekergetni a gépet, de inkább szeressék meg a hagyományos, kézi hegyezőt. Sokkal jobban jársz vele.